TİTCK Başkan Yardımcısı Sn. Recep USLU, ÜTS’de Optik Tıbbi Cihaz Tekil Takibinin Başlaması ile ilgili Açıklamalarda Bulundu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı Sn. Recep USLU, Ürün Takip Sistemi’nde (ÜTS) optik tıbbi cihaz tekil takibinin başlaması ile ilgili 15 Eylül 2017 tarihinde canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından, satılıp kullanıldığı yere ve hastaya kadar takip edilebilmesi için altyapı sağlayacak bir sistemin geliştirilmesini hedefleyen ÜTS Projesi’nin TİTCK ve TÜBİTAK işbirliğinde yürütüldüğünü belirten Sn. USLU, projenin güvenli ürüne erişim ve halk sağlığına olan katkısından bahsetti. Optisyenlik müesseselerinin hızlı bir şekilde ÜTS’ye kaydolmasının gerekliliğini vurguladığı konuşmasında, kozmetik firmalarının da ürün kayıtlarını hızlı bir şekilde tamamlanmasının önemli olduğunu belirtti.

ÜTS Mobil’in yakın zamanda devreye alınacağını ve vatandaşın tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerini kolay bir şekilde sorgulayacağını ifade eden Sn. USLU, bundan sonraki süreçte risk sınıflarına göre diğer tıbbi cihaz ürün gruplarında takip ve izlemenin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Röportajın tamamına ulaşmak için tıklayınız.