ÜTS Projesi 1. Çalıştayı Gerçekleştirildi

ÜTS Projesi 1. Çalıştayı Gerçekleştirildi

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Projesi 1. Çalıştayı, 10-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Bolu’da Büyük Abant Oteli ve Kongre Merkezi’nde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), TÜBİTAK, ilgili kamu kurumları ve sektörün geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

ÜTS Projesi’nin tanıtımı ve projenin Ürün Yönetimi Modülü analizi konulu ilk çalıştayına tıbbi cihaz ve kozmetik sektörlerinden yaklaşık 150 temsilci katılım sağladı. ÜTS Projesi 1. Çalıştayı açılış konuşmaları TİTCK Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı Dr. Ali Sait SEPTİOĞLU, TİTCK Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcısı Talip UZUN ve TÜBİTAK-BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif ERGİN tarafından yapıldı. Açılışın ardından TİTCK Tıbbi Cihaz Sektörel Hizmetler Daire Başkanı Ersen ÜNSAL’ın gerçekleştirdiği sunumda ÜTS Projesi’nin hedeflerinden bahsedildi. ÜTS Projesi Proje Yöneticisi Ahmet DİKİCİ tarafından gerçekleştirilen sunumda ise TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tanıtımı, ÜTS Projesi’nin kapsamı ve Proje’nin başlangıcından itibaren yapılmış olan çalışmalar tanıtıldı.

Çalıştayın ikinci günü, 11 Eylül Perşembe sabah oturumunda ÜTS Projesi Proje Yöneticisi Yardımcısı Gonca Hülya SELÇUK tarafından YTE’nin proje yaklaşımı, projelerde izlenen süreçler ve ÜTS Projesi modülleri hakkında bilgi verildi. ÜTS Projesi Yazılım Geliştirme Takım Lideri Akif BOYNUEĞRİ tarafından Kullanıcı, Kurum ve Yetki Yönetimi Modülleri tanıtıldı. Katılımcılara yöneltilen sorularla kullanıcıların sistemden beklentilerine dair katılımcılarla fikir alışverişi yapıldı. Sabah oturumunun son sunumu ise TİTCK Tıbbi Cihazlar Dairesi’nden Funda ÖZDİLER ÇOPUR tarafından Tekil Cihaz Tanımlama Sistemi (UDI – Unique Device Identification) hakkında yapıldı. 11 Eylül Perşembe öğleden sonraki oturumda katılımcılar gruplara ayrılarak yuvarlak masalarda analiz için oluşturulan sorular üzerine çalışma gerçekleştirdi.

12 Eylül Cuma günü ise, önceki gün yapılmış olan yuvarlak masa çalışmalarının sonuçları her bir masanın temsilcisi tarafından tüm katılımcılara sunuldu. Katılımcılarla yapılan yoğun ve verimli analiz çalışmalarının ardından TİTCK Denetim Hizmetleri Daire Başkanı Fatih TAN ve YTE Enstitü Müdürü Cemil SAĞIROĞLU’nun konuşmalarıyla Çalıştay kapanışı gerçekleştirildi. Proje kapsamında yapılan çalışmalar tüm katılımcılar tarafından büyük ilgi ve memnuniyetle karşılandı.

Çalıştayda yapılan sunumlar aşağıda paylaşılmıştır:

TİTCK Tıbbi Cihaz Sektörel Hizmetler Daire Başkanı’nın sunumu için tıklayınız.

TÜBİTAK ÜTS Projesi Proje Yöneticisi’nin sunumu için tıklayınız.

Tekil Cihaz Tanımlama Sistemi (UDI) sunumu için tıklayınız.

Çalıştaya ilişkin rapor için tıklayınız.