ÜTS Projesi 2. Çalıştayı Gerçekleştirildi

ÜTS Projesi 2. Çalıştayı Gerçekleştirildi

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Projesi 2. Çalıştayı, 5-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında Eskişehir’de T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), TÜBİTAK BİLGEM, ilgili kamu kurumları ve tıbbi cihaz ve kozmetik sektörlerinin geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Ana teması Ürün Hareketleri Modülü’nün analiz çalışmaları olan çalıştay oturumları süresince, proje paydaşları ile karşılıklı bilgi paylaşımında bulunuldu ve paydaşların değerlendirmeleri ve önerileri öğrenildi. ÜTS Projesi’ndeki mevcut durumun katılımcılarla paylaşıldığı çalıştayda, Ürün Yönetimi Modülü kapsamında geliştirilen işlevler de tanıtıldı. 120 temsilcinin katılımı ile gerçekleşen çalıştayda, proje ekibi ve proje paydaşları bir araya gelme ve bilgi alış verişi yapma fırsatı buldu.

Teşrifleri ile çalıştayımızı onurlandıran T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip BİRİNCİ, TİTCK Başkanı Prof. Dr. Özkan ÜNAL, TİTCK Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı Dr. Ali Sait SEPTİOĞLU, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Osman DURU ve TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) Müdürü Cemil SAĞIROĞLU tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirilmiştir. Katılımları ile TİTCK Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcısı Fatih TAN, TİTCK Destek ve Laboratuvar Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammet Ali ORUÇ, TİTCK Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanı Eray KAPLAN, TİTCK Tıbbi Cihaz Sektörel Hizmetler Dairesi Başkanı Ersen ÜNSAL, TİTCK Tıbbi Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Arslan KAĞAN ARSLAN, TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi Başkanı Sevil AZAK SUNGUR ve TİTCK Tıbbi Cihaz Denetim Dairesi Başkanı Enis UNUTMAZ Çalıştaya çok değerli katkılar sağlamışlardır.

ÜTS Projesi 2. Çalıştayı’nın ilk gününde ÜTS Proje Yöneticisi Ahmet DİKİCİ tarafından projenin hedeflerinin, kapsamının ve mevcut durumunun anlatıldığı sunum gerçekleştirildi.

6 Mayıs Çarşamba günü öğleden önce düzenlenen eş zamanlı oturumlarda ÜTS Projesi kapsamında geliştirilen Ürün Yönetimi Modülü, Çalıştay katılımcılarına geliştirilen yazılım üzerinden yazılım eğitmenleri Hacer GÜNER ve Nesibe ÖZEN ÇİNAR tarafından tanıtıldı. Yazılım ile ilgili soruların aktif olarak cevaplandığı oturumlarda, katılımcılardan gelen öneri ve istekler not edildi. Öğleden sonraki oturumda ise, ÜTS Proje Yöneticisi Yardımcısı Murat NARMANLI ve Takım Lideri Eren ŞENELMİŞ tarafından Ürün Hareketleri Modülü’nün kapsam ve içeriği hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı, katılımcılardan gelen sorular cevaplandı.

7 Mayıs Perşembe günü, katılımcılar gruplara ayrılarak yuvarlak masalarda proje ekibi tarafından oluşturulan analiz soruları üzerine çalışma gerçekleştirdi. Her masada en az bir TİTCK ve TÜBİTAK temsilcisinin yer aldığı masa çalışmaları boyunca tartışılan konular, masa yazıcıları tarafından ayrıntılarıyla dokümante edildi.

Çalıştayın son gününde ise, önceki gün yapılmış olan yuvarlak masa çalışmalarının sonuçları her bir masanın temsilcisi tarafından tüm katılımcılara sunuldu. Farklı masalardan çıkan sonuçların bütün katılımcılarla paylaşıldığı oturumlar, katılımcılar tarafından büyük ilgi ve memnuniyetle karşılandı. Katılımcıların aktif olarak yer aldığı yoğun ve verimli analiz çalışmaları, yazılım geliştirme süreçleri açısından oldukça faydalı bulundu.

Çalıştayda yapılan sunumlar aşağıda paylaşılmıştır:

ÜTS Projesi tanıtım sunumu için tıklayınız.

Ürün Hareketleri ve Ürün Geri Çağırma Modülleri sunumu için tıklayınız.

Çalıştay raporu için tıklayınız.